4 powody dlaczego warto podawać widełki płacowe

Pewnie każdy z Was zetknął się z ogłoszeniami o pracę bez podanych widełek płacowych. Na zachodzie podawanie ich jest standardem, jednak u Nas, w Polsce, widełki czy zarobki są tematem tabu. Uważam, że nie powinno tak być. Oto dlaczego:

 

1. Skrócenie rekrutacji

Widełki płacowe to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, dla obydwu stron. Pracodawca dostaje bardziej dopasowane CV oraz nie musi przeglądać CV ani przeprowadzać rozmów rekrutacyjnych z ludźmi, którym na koniec zaproponowane pieniądze byłby niewystarczające. To oszczędza wiele czasu i zasobów firmy. Z drugiej strony kandydat może uczestniczyć tylko w rekrutacjach które spełniają jego oczekiwania finansowe.

2. Uniknięcie pytania o oczekiwania finansowe

Nikt z moich znajomych nie lubi pytania o oczekiwania finansowe. Zawsze jest to pytanie niekomfortowe. Z jednej strony kandydat ma swoje minimum, za które może pracować, ale chciałby ugrać jak najwięcej. Z drugiej jeżeli poda za dużą kwotę może zostać odrzucony tylko ze względu na pieniądze. Podane widełki pomogą rozeznać się w możliwościach oraz podać kwotę pasującą i dla kandydata i dla firmy (w końcu, patrząc na punkt pierwszy, widełki kandydatowi pasują).
Pracodawcy boją się, że podając widełki wszyscy kandydaci będą chcieli od razu górny przedział, ale to nieprawda. Oczywiście, część będzie tak robiła, ale większość ludzi wie, że jeżeli spełnia wszystkie wymagania oferty może celować, w środek albo wyżej, a jeżeli nie spełnia małej części to trochę opuszcza kierując się w dolną granicę.
Jest jeszcze jeden problem - kandydaci starają się poznać możliwości płacowe na dane stanowisko w firmie jeszcze zanim do firmy napiszą. A chyba nie chcemy, aby ludzie rezygnowali z rekrutacji tylko dla tego że znaleźli nieprawdziwe dane w internecie. Nie widać tego bezpośrednio, gdyż ci ludzie nigdy nawet nie wyślą CV, ale jest to problem i warto mieć to na uwadze.

3. Dobra opinia o firmie

Podawanie widełek jest przez kandydatów bardzo dobrze postrzegane, co buduje o firmie bardzo dobrą opinię. Reputacja na rynku lokalnym pozwala firmie bardzo często pozyskać pracowników o wiele szybciej niż zwykła rekrutacja. Dodajmy do tego, że firma, podająca widełki wygląda na firmę z jasnymi zasadami i jasnym podejściem do pracownika, co również jest porządane przez kandydatów. To wszystko składa się na obraz dobrej, solidnej firmy.

4. Motywacja ludzi do zmiany pracy

Podanie widełek często przekonuje ludzi, którzy nie szukali aktywnie pracy to zainteresowania się ofertą firmy. Tak naprawdę w zawodach związanych z IT bardzo często mimo że pracownicy mają pracę i są zadowoleni, to sprawdzają oferty konkurencji, raz w celu negocjacji podwyżek u siebie w firmie, dwa w celu zmiany pracy. Nie jest to robione złośliwie, jest to raczej standardowe badanie rynku i wszyscy powinni o tym pamiętać.

 

A wy co sądzicie o widełkach płacowych ? Warto podawać ? Może lepiej nie ? Podziel się swoją opinią w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *